Navzdory tomu, že ženy touží po krásné pleti, vitální postavě a zdravě vypadajícímu zevnějšku, až jedna čtvrtina českých žen neodolá cigaretám. Nejvíce pravidelných kuřaček přitom patří do produktivního věku 33-44 let.

01

Kouření a pokožka

Nikotin okrádá vaši pleť o kyslík a vitamin C, hlavní zdroje kolagenu a elastinu. Tím vaše pleť ztrácí pevnost, pružnost i mladistvý vzhled, navíc pomaleji odvádí škodlivé látky, protože dochází ke zpomalení regeneračních procesů. Pleť kuřaček bývá proto často zašedlá, objevují se na ní pigmentové skvrny a nerovnoměrnosti, tedy dřívější a hlubší vrásky.

02

Kouření versus vlasy, nehty a zuby?

Kouření urychluje proces stárnutí. Vlasy ztrácí lesk, třepí se nejen konečky, ale je narušena celá struktura vlasu. Proto celkově vypadají slabé, jemné a často se lámou. Cigarety navíc přispívají i k rychlejšímu šedivění nebo vypadání vlasů úplně. Podobné následky má kouření i na nehty. Ty se u kuřáků častěji lámou a třepí. Zcela běžné je pak jejich žloutnutí. A totéž platí i pro zuby. Zažloutlý úsměv, zubní kazy, paradontóza a nepříjemný dech, to jsou typické příznaky pro dlouholeté kuřačky.

03

Hormonální problémy a neplodnost

Ženy, které kouří, mívají větší problém s otěhotněním. Problémem je narušení procesu ovulace a schopnosti dělohy přijmout vajíčko, kterých mají kuřačky v těle obvykle méně než nekuřačky. Nebezpečné je samozřejmě také kouření v těhotenství. Kuřačky se také dříve dočkají menopauzy a mají v ní větší problémy. Velkému riziku se vystavují také ženy, které kouří a zároveň užívají hormonální antikoncepci. Mohou se zde velmi výrazně projevit vedlejší účinky, jako je vyšší krevní tlak nebo ucpání cév a infarkt. Kardiovaskulární nemoci postihují kuřačky až 2x více než nekuřačky. Nejrizikovější skupinou jsou podle odborníků ženy nad 35 let.

04

Nádorová onemocnění

Rakovina, největší strašák všech, nejen kuřáků. Především rakovina plic je pro kuřáky velmi riziková, téměř 90 % tohoto onemocnění je následkem pravidelného kouření. Pro ženy kuřačky hrozí také až 5x vyšší riziko vzniku rakoviny dutiny ústní než u nekuřaček. Nebezpečí vzniku rakoviny prsu je pak podle odborných studií u kuřaček vyšší až o 75 %. Počet vykouřených cigaret denně může mít navíc v případě nádorového onemocnění vliv na pravděpodobnost přežití.

Zdroje

http://www.kurakova-plice.cz/koureni_cigaret/kurak-a-koureni/zeny-a-koureni/33-koureni-u-zen-a-specificke-pusobeni-na-zensky-organismus.html

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku. Pokud se u Vás vyskytne podezření na kterýkoli z nežádoucích účinků, i těch které nejsou uvedeny v příbalové informaci, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Nežádoucí účinky můžete hlásit také na CSCICZSafety@perrigo.com na tuto adresu rádi přijmeme i jakékoli dotazy k tomuto léčívému přípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List