Pokud patříte mezi kuřáky, kteří se již opakovaně neúspěšně pokoušeli s kouřením skončit, zkuste našich 10 tipů, jak konečně dosáhnout vítězství.

01

Proč chcete přestat kouřit?

První krok, který musíte udělat na vaší cestě za vítězstvím nad cigaretami, je uvědomit si pravý důvod, proč chcete přestat kouřit. Chce to vaše rodina? Naléhají na vás vaši přátelé? Nebo je stát se nekuřákem vaše vlastní přání? Chcete-li úspěšně přestat kouřit, musí to být vaše vlastní motivace, která vás pohání. Pomoci vám může, pokud si důvody sepíšete a vystavíte je na viditelném místě tak, aby vám připomínaly, proč jste se rozhodli přestat kouřit.

02

V jakých situacích kouříte?

Kouříte nejčastěji po jídle nebo večer v baru s přáteli? Připravte se na tyto situace, aby pro vás bylo snazší se s chutí na cigaretu vyrovnat. V prvních dnech bez cigarety se kritickým chvílím snažte vyhnout úplně a připravte si náhradní řešení pro situace, kdy jste byli zvyklí kouřit. Jedním z příkladů může být vypití sklenice vody po jídle místo zapálení cigarety.

03

Stanovte si datum, kdy přestanete

Vyberte si den, kdy s kouřením přestanete a připravte se na něj. Vnímejte ho jako den, kdy začíná vaše svoboda a nový život bývalého kuřáka.

04

Zbavte se všeho, co vám kouření připomíná

Nenechte si vaše snažení zkazit věcmi, které vám kouření neustále připomínají. Zbavte se svých cigaret, popelníků a zapalovačů. Nezapomeňte je odstranit ze všech míst, kde jste zvyklí kouřit. Odstraňte také zápach z vašeho oblečení a domova.

05

Řekněte své rodině a přátelům, že přestáváte kouřit

I když je rozhodnutí přestat kouřit jen vaše, svěřte se s ním své rodině a blízkým, kteří vám mohou pomoci zůstat pozitivní a motivovaní v těžkých chvílích.

06

Dejte si písemný závazek, že přestáváte kouřit

Tím, že si svůj cíl napíšete, stane se pro vás závazným a bude vás více motivovat ve vašem snažení. Pokud ucítíte potřebu kouřit, připomeňte si svůj vlastní závazek a dodejte si sílu pokračovat. Nejjednodušší je použít papír, avšak pokud neradi píšete, nahrajte si zvukovou zprávu nebo si natočte osobní video.

07

Zapojte se do skupiny, komunikujte svoje rozhodnutí a svůj boj s cigaretami

Pokud budete svůj závazek sdílet s dalšími lidmi, může se pro vás jeho porušení stát daleko obtížnější. Vaši přátelé, ale i cizí lidé, vám mohou dodat podporu a připomínat, proč jste se rozhodli přestat kouřit. Zveřejněte své rozhodnutí na internetu. Sdílejte ho se svými přáteli na sociálních sítích nebo si založte svůj vlastní blog.

08

Vyberte si terapii

Zvolte si, zda přestanete kouřit ze dne na den nebo budete kouření postupně omezovat. Vyberte si, jaké léky či přípravky budete používat. S jejich výběrem vám může pomoci lékař či lékárník a měly by vždy odpovídat stupni vaší závislosti.

09

Nestyďte se vyhledat pomoc

Pokud na to sami nestačíte, vyhledejte odborné pracoviště (centra pro odvykání kouření) nebo navštivte specializovanou lékárnu. Odborníci vám mohou poradit efektivní a prokazatelně účinné strategie k podpoře odvykání kouření. Můžete také zavolat na Národní linku pro odvykání kouření (800 350 000), kde vám vyškolení konzultanti ochotně odpoví na veškeré dotazy spojené s kouřením a s odvykáním kouření.

10

Nevzdávejte se

I porušení plánu berte pozitivně a poučte se. Relaps je u kuřáků poměrně častý a většina potřebuje vícero pokusů, než definitivně přestane kouřit. Uvědomte si, že nejste zase zpátky na začátku! Zkusili jste, že můžete přestat kouřit alespoň na několik dní. Můžete se poučit z chyb, které se staly, zahrnout je do svého plánu a vzít je v úvahu při dalším pokusu.

 

Zdroje

http://www.nhs.uk/Livewell/smoking/Pages/Motivateyourself.aspx
http://www.niquitin.fr/Methodes-pour-arreter-de-fumer.htm

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku. Pokud se u Vás vyskytne podezření na kterýkoli z nežádoucích účinků, i těch které nejsou uvedeny v příbalové informaci, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Nežádoucí účinky můžete hlásit také na CSCICZSafety@perrigo.com na tuto adresu rádi přijmeme i jakékoli dotazy k tomuto léčívému přípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List