Pravda a mýty o nikotinu a odvykání kouření

Důležitým krokem k zbavení se závislosti na kouření je poznat svého nepřítele. Když víte, proti čemu bojujete, je mnohem snazší uspět. Proto si přečtěte vše, co byste měli vědět o závislosti na cigaretách a nikotinu.

Nikotin je látka, která vás dělá závislými na cigaretách. Proto je dobré vědět, jak to vlastně funguje.

Nikotin je chemická látka, která způsobuje, že je pro vás kouření příjemné a bohužel také návykové. Tato látka se přirozeně vyskytuje v rostlině tabáku. Při vdechnutí kouře z cigarety jde velké množství nejrůznějších látek, včetně nikotinu, do vaší dutiny ústní. Odtud se nikotin prostřednictvím krve dostává do mozku, a to během 7 až 10 sekund. Jedná se o tzv. „nikotinový shoot“. V mozku nikotin spouští uvolňování jiných chemických látek, které vám na krátký okamžik navodí pocit radosti a relaxace. Rychlá cesta nikotinu do mozku způsobí až nával potěšení.

Když kouříte delší dobu, mozek je na nikotinový příjem zvyklý a čeká na něj. Dokud pravidelně vdechujete nikotin, je pro váš mozek vše v pořádku. Jakmile ale kouřit přestanete a vaše přijímače nedostanou svou dávku nikotinu, začnou se po něm „ptát“. A to je důvod, proč máte chutě a dochází u vás k abstinenčním příznakům, jako je podrážděnost a neklid, které mohou nabourat vaši vůli přestat kouřit.

01

Pravda o nikotinu:

Nikotin je příčinou rakoviny a jiných zdravotních problémů

Ve skutečnosti cigareta obsahuje – kromě nikotinu – více než 4 000 chemických látek, a to nejméně 50 z nich může zvýšit riziko vzniku závažného onemocnění, jako je např. právě rakovina.

To je ale také jeden z důvodů, proč můžeme nikotin použít k léčbě závislosti ve formě nikotinových náhražek. Tento typ léčby nahradí nikotin z cigaret za terapeutický nikotin podávaný např. jako náplasti nebo pastilky NiQuitin. Tento způsob užívání nikotinu je bezpečnější, protože již neinhalujete jiné škodlivé chemické látky z cigaret. Terapeutický nikotin snižuje pokušení kouřit, což vám umožní snadněji snížit počet vykouřených cigaret nebo vám pomůže přestat kouřit úplně.

02

Mýty o nikotinu

Mýtus :

Nikotin způsobuje rakovinu

Pravda :

Není prokázáno, že by byl samotný nikotin karcinogenní. Je ale známo, že tabákový kouř obsahuje více než 4 000 chemických látek, které rakovinu způsobují

Mýtus :

Nikotin způsobuje i další nemoci

Pravda :

Opět je to cigaretový kouř, který obsahuje velké množství toxinů. Právě ty přivádí škodlivé látky do těla a jsou zdrojem nejrůznějších onemocnění

Mýtus :

Nikotin způsobuje zažloutnutí zubů a nehtů

Pravda :

To, co způsobuje zabarvení zubů a nehtů, je dehet, nikoli nikotin

Mýtus :

NRT je stejně nebezpečné jako kouření

Pravda :

Nikotin v přípravcích NRT je na rozdíl od cigaretového nikotinu vyráběn regulovanými farmaceutickými postupy

Mýtus :

NRT je škodlivější než kouření, protože si tvoříme závislost na nikotinu

Pravda :

Nikotin v přípravcích NRT je na rozdíl od cigaretového nikotinu NRT poskytuje tělu dávku nikotinu kontrolovaně

Mýtus :

NRT je škodlivější než kouření, protože si tvoříme závislost na nikotinu

Pravda :

NRT poskytuje tělu dávku nikotinu kontrolovaně

Mýtus :

Nikotin je uměle vyrobená látka

Pravda :

Nikotin je látka, která vzniká přirozeně v rostlině tabáku

03

Nejčastější mýty
o odvykání kouření

Odvykání se prodraží.

Přestože nikotinové náplasti a doplňky stravy, které lidem pomáhají se zlozvykem skoncovat, jsou poměrně drahé, výsledná částka rozhodně nepřevýší vaši útratu za předražené cigarety.

Když teď skoncujete s kouřením, vašemu tělu už to po těch letech nijak nepomůže.

Zbavení se jakéhokoli zlozvyku vám může vždy jedině prospět. Už jeden rok bez cigarety snižuje riziko onemocnění srdce až o polovinu.Nikdy není pozdě přestat kouřit.

Odvykání má negativní vliv na váš pracovní výkon.

Ve skutečnosti je to právě naopak. Kuřáci jsou kvůli své závislosti a potřebě si pravidelně zapálit méně koncentrovaní a hůře se soustředí. Navíc stále odbíhají od práce za svou cigaretou, a tak nejsou zdaleka tak výkonní jako nekuřáci.

Vodní dýmka je zdravější než cigarety.

Na základě několika studií bylo dokázáno, že kouřením vodních dýmek se lidé vystavují přinejmenším stejným rizikům a stejnému množství škodlivých a karcinogenních látek jako při kouření cigaret.

Konec s kouřením je bezvýhradně spojen se zvýšením tělesné hmotnosti.

Náhlý nedostatek nikotinu rozhodně nutně nezpůsobuje tloustnutí. Důvodem toho, že někteří lidé následně skutečně přiberou na váze, je, že svoji závislost na kouření vymění za soustavné přejídání se.

Zdroje

http://www.nhs.uk/Livewell/smoking/Pages/stop-smoking-treatment-myths.aspx
http://www.niquitin.fr/Tout-savoir-sur-la-cigarette-et-la-dependance-a-la-nicotine.htm

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku. Pokud se u Vás vyskytne podezření na kterýkoli z nežádoucích účinků, i těch které nejsou uvedeny v příbalové informaci, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Nežádoucí účinky můžete hlásit také na CSCICZSafety@perrigo.com na tuto adresu rádi přijmeme i jakékoli dotazy k tomuto léčívému přípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List