Existuje mnoho specifických skupin kuřáků, které mohou být více ohroženy negativními vlivy kouření než skupiny jiné.

Bezesporu mezi ně patří i těhotné ženy, které kouřením ovlivňují nejen sebe, ale také své nenarozené dítě. Kouření v těhotenství může způsobit např. nízkou porodní váhu dítěte, předčasný porod, nebo dokonce náhlou smrt dítěte ještě před narozením.

01

V čem spočívá největší riziko?

Pokud jste právě v jiném stavu nebo teprve uvažujete o založení rodiny, měla byste vědět, že nikotin není pro plod úplně neškodný, jak se mnohé ženy domnívají. Jeho nebezpečí spočívá především v jeho vysoké návykovosti. Stává se tím, co vás nutí dále kouřit. A pro vaše dítě představuje hrozbu zejména během posledních tří měsíců těhotenství, kdy se vyvíjí jeho mozek.

02

Nejen nikotin škodí vašemu nenarozenému dítěti

A není to jen nikotin, který dítěti škodí. Kouření je pro plod devastující po celou dobu těhotenství. Plod se dusí obrovským množstvím oxidu uhelnatého a působí na něj toxické a mutagenní látky, které jsou obsaženy v tabákovém kouři. Výsledkem pak mohou být děti, které se narodí se závislostí na nikotinu. Dnes u nás celé těhotenství kouří zhruba 13 % žen. Asi 20-30 % těhotných žen kuřaček přestane během těhotenství kouřit, ale až 70 % z nich se ke kouření vrátí ještě v průběhu těhotenství nebo po narození dítěte.

03

Jak zabránit negativním dopadům?

Abyste zabránila negativním dopadům na vaše dítě, měla byste přestat kouřit optimálně ještě před otěhotněním. Ideální je přestat rok před plánovaným početím, a to jak pro ženu, tak pro muže. Pokud již těhotná jste a stále kouříte, měla byste s odvykáním začít co nejdříve, abyste v posledních třech měsících těhotenství ani nekouřila, ani neužívala nikotin. Neděláte to jenom pro sebe, ale i pro své dítě.

04

A po porodu?

Cigaretový kouř je škodlivý pro dítě i po narození, proto je důležité děti vychovávat v nekuřáckém prostředí. U dětí, které jsou vystaveny pasivnímu kouření, je větší pravděpodobnost hospitalizace s dýchacími problémy během prvních tří let jejich života.

Zdroje

http://www.niquitin.fr/Cigarette-et-grossesse.htm
https://www.cdc.gov/reproductivehealth/maternalinfanthealth/tobaccousepregnancy/
http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/smoking-pregnant.aspx
Kouření a těhotenství, SLZT, 2012

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku. Pokud se u Vás vyskytne podezření na kterýkoli z nežádoucích účinků, i těch které nejsou uvedeny v příbalové informaci, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Nežádoucí účinky můžete hlásit také na CSCICZSafety@perrigo.com na tuto adresu rádi přijmeme i jakékoli dotazy k tomuto léčívému přípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List